Meda Hakkında

Meda Hakkında

MEDA geniş ürün gamı ile global ilaç pazarının %80’ninden fazlasında faaliyet gösteren önde gelen ihtisaslaşmış uluslararası bir ilaç firmasıdır. 2014 yılı sonu itibarı ile 15 Milyar SEK cirosu mevcuttur (proforma 18,7 Milyar SEK). Bu bağlamda MEDA 48. en büyük ilaç firmasıdır.

2014 sonu itibarı ile MEDA’nın 2.996’u satış ve pazarlamada olmak üzere 5,202 çalışanı vardır. Firmanın ana odağı satış ve pazarlama olup, MEDA 60’dan fazla ülkede kendi satış organizasyonuna sahiptir. MEDA ürünleri 150’den fazla ülkede satılmaktadır ve MEDA’nın dünya genelinde temsil edilmediği ülkelerde satış ve pazarlama aktiviteleri distribütörleri kanalıyla yürütülmektedir. Geçen bir kaç yıl içerisinde MEDA’nın gelişen pazarlarda da büyüdüğü görülebilmektedir. Bu pazarlardaki pazarlama organizasyonlarında 1.083 kişi çalışmaktadır. 

2014 yılında MEDA, İtalyan ilaç firması Rottapharm’ı satın almış ve bu satın alma akabinde MEDA’nın satışını yaptığı ürünlerin %60’ı reçeteli (Rx) ve yaklaşık %40’ı reçetesiz (Cx & OTC)  olarak şekilllenmişitr. MEDA geniş bir ürün yelpazesine sahip olmakla beraber temel üç tedavi alanı – Solunum, Dermatoloji ve Ağrı & İnflamasyon - grup satışlarının %50’sini oluşturmaktadır.

MEDA’nın erken evre ilaç geliştirme çalışmaları yoktur. Satın alma yöntemi ile yeni ürünler portföye dahil edilmektedir.  Bunun yanısıra MEDA temel tedavi alanlarında pazar ihtiyaçlarına yönelik ürünlerin geliştirilmesi, satışı ve pazarlamasına odaklanmıştır.

MYLAN, 5 Ağustos 2016 tarihi itibari ile MEDA’ı devir almıştır. Detaylar için aşağıdaki link’i tıklayınız.

http://www.medapharma.com.tr/mylan 


Rx ürünler; reçete bazlı, doktorlar tarafınca hastalara reçete edilen ilaçlardır.

OTC ürünler; eczacılar kanalıyla tezgah üzerinden direkt olarak tüketiciye satılabilen ürünlerdir.

Cx ürünler Doktorlar yada Eczacılar kanalıyla önerilebilen klinik olarak etkinlikleri kanıtlanmış tüketici sağlığı ürünleridir.